Žijeme v dobe, v ktorej má elektronika svoje miesto a život bez výdobytkov modernej techniky si už ani nedokážeme predstaviť. Vyrastajú nám dokonca nové generácie, ktoré si už nepamätajú alebo vôbec nezažili život bez internetu, počítačov a mobilov. Nehovoríme, že je to zlé. Naopak, je obdivuhodné, čo všetko dokáže človek vymyslieť a uľahčiť si tým život. Poďte sa preto s nami bližšie pozrieť na komoditu, ktorou je elektro.
1. História elektroniky
Ak chceme hovoriť o histórii výroby elektroniky, musíme sa pozrieť na zúbok histórii elektriny samotnej. Po prvé zmienky o elektrine by sme museli ísť do obdobia 600 rokov p. n. l. V tomto období totiž Thales z Milétu opísal princíp statickej elektriny. Nasledovali mnohé pokusy a vynálezy, ktoré skúmali elektrinu a prešli stovky rokov, kým Alessandro Volta v roku 1800 vynašiel prvú elektrickú batériu. Poďte si prečítať, čo má spoločné americký prezident Benjamin Franklin s elektrinou a ďalšie zaujímavosti.
Vedeli ste, že…?
Za mnohými objavmi v oblasti elektriny je Benjamin Franklin? Mnohí ho poznajú ako štátnika a prezidenta USA. Menej známy je fakt, že okrem politika bol aj novinár, autor, abolicionista, úradník, vedec, diplomat, vynálezca a objaviteľ. Bol to práve on, kto v roku 1752 vynašiel bleskozvod, čím dokázal, že blesk je formou elektriny.
Elektromobilita nie je žiadna novinka? Viedenský staviteľ autobusov Jacob Lohner oslovil mladého rakúskeho inžiniera Ferdinanda Porsche, aby do jedného z Lohnerových vozňov namontoval motory, ktoré vynašiel. Výsledkom tejto spolupráce bol Lohner-Porsche Elektromobil, prvý hybridný automobil na svete, ktorý debutoval na parížskej výstave v roku 1900.
Prvý mobil nebol až taký mobilný? Prvý predchodca mobilu bol patentovaný v r. 1908 v Kentucky, v USA. Bol to bezdrôtový telefón so stanicou, ktorá mala veľkosť odpadkového kontajnera a dosah signálu do 800 metrov.
2. Všetko to začalo motorom
Elektrické spotrebiče nám veľmi často spríjemňujú i uľahčujú život. A práve zjednodušenie si práce bola inšpirácia k vynálezom, o ktorých budeme rozprávať. Napríklad Eliasa Howa inšpirovala manželka, ktorá ako šička musela živiť rodinu. V roku 1846 pre ňu zostrojil prvý šijací stroj. Ten zdokonalil Isaac Singer, ktorý v roku 1885 vymyslel prvý elektrický šijací stroj.
Hovorí vám niečo meno Alva Fisher? Nie? Vďaka tomuto pánovi už dnes nemusíme svoju bielizeň prať v potoku. Vymyslel totiž prvý prototyp práčky, ktorú pomenoval Thor. Paradoxom je, že prvé modely sa vôbec netešili popularite. Až v druhej polovici 20. storočia si ich ľudia osvojili a obľúbili.
Viete si dnes predstaviť život bez chladničky? My tiež nie. Za vynálezom chladničky stojí americký lekár John Gorrie, ktorý si dal v roku 1851 patentovať prvý model, pracujúci na princípe expanzie stlačeného vzduchu. Do domácností sa však elektrické modely dostali až v roku 1913. Nabudúce sa pozrieme na to, ako predĺžiť život elektroniky v domácnosti.
3. Ako predĺžiť životnosť elektroniky?
Výdobytky modernej techniky sú veci, ktoré nám spríjemňujú a v mnohých ohľadoch uľahčujú život. Ich životná cesta však v mnohých prípadoch končí veľmi skoro. Dôvody sú na to rôzne. Môže ísť o zlé zaobchádzanie, nedodržiavanie rád od výrobcu (veď kto už by čítal návod na použitie, však 😉) alebo len potreba mať najnovšie modely za každú cenu. Mnohí si však neuvedomujú, ako toto správanie zaťažuje planétu. Preto pre vás máme niekoľko tipov, ako predĺžiť životnosť vašich spotrebičov.
- Pred kúpou spotrebiča si naštudujte niekoľko recenzií, aby ste nekúpili nekvalitnú mačku vo vreci, prípadne zbytočne predražený kúsok, ktorý aj tak nevyužijete, bude vám postávať v domácnosti a nakoniec skončí na skládke.
- Jasne si stanovte, na čo daný spotrebič potrebujete, aké funkcie a parametre od neho očakávate a na základe toho si vyberte ten správny.
- Ak už sa rozhodnete pre novú elektroniku, prečítajte si návod na použitie. Zaberie vám to síce chvíľu času, no z dlhodobého hľadiska sa vám to vyplatí.
- V prípade, že ste si kúpili nový spotrebič, správajte sa k nemu trošku „s úctou“. Určite sa vám odvďačí dlhšou životnosťou.
- Ak ste si kúpili napríklad nový mobil či tablet, zainvestujte do kvalitného obalu a ochranného skla. Ušetríte si tým financie a nepríjemnosti spôsobené prasknutým displejom.
- Ste fanúšikom bezdrôtových zariadení? V mnohých sa nachádzajú batérie. Investujte radšej do tých nabíjateľných. Vo finále vám to ušetrí financie a tiež tak pomôžete k ochrane životného prostredia.
- Radi idete s dobou a túžite mať vždy najnovšiu elektroniku? Predajte alebo darujte tú starú. Určite je vo vašom okolí mnoho ľudí, ktorí by boli aj za staršie kúsky vďační.
- Kupujete si nové spotrebiče, napríklad novú práčku alebo chladničku? Kontaktujte svojho predajcu a opýtajte sa na možnosť odvozu starých spotrebičov z vašej domácnosti, v rámci spätného zberu.
4. Kde a ako sa zbaviť starej elektroniky?
Takmer všetci vedia, že do kategórie elektroodpadu zaraďujeme všetky elektronické zariadenia i batérie. Horšie to však býva s vedomosťami o tom, ako sa starej elektroniky bezpečne zbaviť. Často sa preto stretávame s tým, že staré spotrebiče vidíme odhodené v prírode či batérie v komunálnom odpade. Preto vám prinášame tri tipy, ako môžete tento druh odpadu bezpečne zlikvidovať.
Odovzdajte ho pri dovoze nového či v predajniach: Obchody špecializované na predaj elektroniky majú zákonnú povinnosť odobrať staré zariadenia v rámci spätného zberu. Preto, ak sa chystáte kúpiť si nové zariadenie, dopredu sa informujte o možnosti odvozu starého spotrebiča z domácnosti. Zaberie vám to len chvíľu, no ušetrí to veľa starostí s odstránením kúsku, ktorý vám vypovedal službu. Tieto obchody majú zároveň povinnosť prevziať od zákazníkov staré elektrospotrebiče s priemerom do 25 centimetrov, a to aj bez nutnosti kúpy nových.
Informujte sa na miestnom zbernom dvore: Obecné a mestské zberné dvory pravidelne odoberajú starú elektroniku. Niektoré dokonca organizujú hromadný vývoz raz, možno aj viackrát ročne. Je potrebné sa najskôr informovať, ako to funguje v mieste vášho bydliska, aby ste si vedeli vytvoriť určité plánovanie. Následne vás to síce bude stáť určité úsilie dopraviť staré elektro na miesto, no vždy je lepšie zaviezť ho na zberný dvor, než na čiernu skládku či do prírody.
Bezplatný odvoz elektroodpadu z firiem a inštitúcií: Všetky firmy, inštitúcie, školy, nemocnice a obce môžu využiť bezplatný odvoz elektroodpadu zo svojich priestorov prostredníctvom služby SEWA. Elektroodpad odvezieme z celého územia Slovenska do 10 pracovných dní od nahlásenia prostredníctvom online formulára. Navyše, všetky školy, ktoré nám odovzdajú elektroodpad, získajú od nás športové potreby, ktoré môžu využiť na hodinách telesnej výchovy alebo v rámci popoludňajších aktivít.
5. Prečo by sme mali pristupovať zodpovedne k separovaniu elektra?
Prečo recyklovať elektroodpad? Predstavme si dva možné scenáre. Ten prvý je, že sa elektroniky zbavíme vyhodením v prírode. Svojím činom docielime kontamináciu okolia, úplné znehodnotenie zariadenia, môžeme ohroziť miestnu zver a navyše, nelahodí to ani oku. Druhý možný scenár je dôsledne triedenie odpadov, a teda aj starých elektrozariadení a ich následná recyklácia. Recykláciou starých zariadení sa navyše získavajú suroviny, ktoré možno použiť opakovane. V elektrozariadeniach sa totižto veľmi často objavujú drahé kovy. Napríklad zlato získané z vyradenej elektroniky dokážu šikovní majstri premeniť na pekné a cenné šperky. Nikdy však elektronické zariadenia nerozoberajte sami doma, môžete si ublížiť či vypustiť do ovzdušia chemikálie, a zároveň sa musia recyklovať v celku.
Veľmi často v našich domácnostiach používame žehličky. Recykláciou len jednej z nich dokážeme získať materiál na výrobu tridsiatich oceľových plechoviek. Za zmienku stoja aj vyradené notebooky. Pri recyklácii milióna notebookov sa dá ušetriť energia, ktorá sa rovná ročnej spotrebe elektriny v 3 500 domácnostiach. A to sa už oplatí, nemyslíte?