Podnikateľ, ktorý uvádza na trh fotovoltické panely je výrobca elektrozariadení a musí plniť legislatívne povinnosti.
V súčasnosti, aj vzhľadom na klimatické zmeny, sa stále viac do popredia dostávajú environmentálne témy, ktorých hlavným cieľom je hľadať alternatívne riešenia k tradičným produktom, službám a procesom. Mnohé environmentálne „friendly“ inovácie sú dnes už bežnou súčasťou života spoločnosti. Jednou z inovácií, ktorú ľudstvo využíva už viac ako 15 rokov sú aj fotovoltické panely, niekedy nesprávne označované aj fotovoltaické panely.
Fotovoltika nahrádza tradičné postupy na získanie elektrickej energie pre priemysel i domácnosti, pre ktoré je častokrát finančne vhodnejším riešením než tradičné zdroje. Nič však netrvá večne. Aj elektrozariadenia sa po čase dostanú na koniec svojho životného cyklu, a vtedy prichádza obdobie na výmenu starej fotovoltiky za novú. Nefunkčné fotovoltické panely sa nemôžu vyhodiť ako bežný odpad do zmesového komunálneho odpadu, ale je potrebné dodržať pravidlá definované zákonom o odpadoch.
Fotovoltické panely sú elektrozariadenia
Vzhľadom na to, že fotovoltické zariadenia sa považujú podľa zákona o odpadoch za elektrozariadenia, ich likvidácia musí prebiehať v súlade s legislatívnymi pravidlami. Tie presne stanovujú, kto je zodpovedný za ich zber a recykláciu.
Každý podnikateľ, ktorý uvádza fotovoltické panely na slovenský trh (vyrába alebo dováža) sa automaticky stáva tzv. výrobcom vyhradených výrobkov, čiže výrobcom elektrozariadení (ďalej len „výrobca“), čím sa na neho vzťahujú legislatívne povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch.
Povinnosti „výrobcu“ elektrozariadení = fotovoltických panelov
Základnou povinnosťou výrobcu , ešte pred samotným uvedením produktov na trh, je registrácia v štátnom registri výrobcov vyhradených výrobkov vedenom na ministerstve životného prostredia.
Druhou významnou povinnosťou je zabezpečiť zber a recykláciu elektroodpadu, ktorý vzniká na území Slovenska.
Množstvo, ktoré je výrobca, uvádzajúci fotovoltické panely na trh, povinný vyzbierať v aktuálnom roku sa vypočíta ako percentuálny podiel z celkového množstva výrobkov uvedených na trh daným výrobcom za posledné tri kalendárne roky. Tieto množstvá je potrebné každoročne ohlasovať na ministerstvo, nakoľko tak určuje zákon.
Vzhľadom na to, že povinnosti výrobcov elektrozariadení sú rozsiahle a náročne nielen finančne, ale aj personálne a časovo, využívajú výrobcovia služby niektorej z organizácií zodpovednosti výrobcov (ďalej len „OZV“).
Plnenie povinnosti výrobcu efektívne a odborne
Organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA zabezpečuje komplexné plnenie legislatívnych povinností na jednom mieste. Pre svojich klientov, výrobcov a dovozcov elektrozariadení (vrátane fotovoltických panelov) zabezpečuje hlavne plnenie cieľov zberu a recyklácie, registračné a ohlasovacie povinnosti, legislatívne poradenstvo, ale aj zákonom stanovené povinnosti týkajúce sa vzdelávania. V prípade vzniku odpadu zároveň zabezpečuje odvoz elektroodpadu k autorizovaným spracovateľom, poskytuje klientom aj administratívnu podporu, ktorá zahŕňa aj poradenstvo pri zaraďovaní elektrozariadení do správnych kategórií.
Financovanie celého procesu zberu a recyklácie elektroodpadu, a teda aj fotovoltických panelov, je hradené z recyklačných poplatkov.
Recyklačné poplatky sú uvedené na webovej stránke SEWA a sú usporiadané v precízne štruktúrovaných cenníkoch, čo umožňuje presné zaradenie elektrozariadenia do správnej kategórie a výrobcovia tak platia za skutočnú hmotnosť výrobku.
Výhody spolupráce so SEWA
Ak sa výrobca elektrozariadení rozhodne využívať služby SEWA, môže tak urobiť veľmi jednoducho, a to prostredníctvom elektronickej registrácie cez webovú stránku. SEWA následne zaregistruje výrobcu do štátneho registra výrobcov. Väčšina výrobcov elektrozariadení je podľa legislatívy aj výrobca obalov a neobalových výrobkov, a tiež aj výrobca batérií. Aj tieto povinnosti si môžu plniť prostredníctvom SEWA a jedného informačného systému.
V priebehu roka SEWA zabezpečuje odvoz a recykláciu elektroodpadu tak, aby za všetkých klientov splnila všetky ciele zberu a recyklácie.
Okrem vyššie spomenutých služieb poskytuje OZV SEWA aj administratívnu podporu, v rámci ktorej klientom poradí v legislatívnych otázkach prostredníctvom osobných stretnutí alebo telefonickej a emailovej komunikácie.